کیفوپلاستی
شکستگی های فشاری یکی از رایج ترین و دردناکترین اختلالات ستون فقرات می باشد.

درمان های اولیه برای شکستگی فشاری شامل داروهای ضد درد، استراحت در بستر و بریس میباشد. برای اکثر بیماران، این گزینه های درمانی می تواند موفق باشد و به ندرت در این نوع شکستگی مداخله جراحی نیاز است. با این حال، بسیاری از بیماران در معرض خطر بالای شکستگی اضافی باقی مانده است. برای بیمارانی که درد آنها با این روشها بهبود نمیابد در این مرکز توصیه به کیفوپلاستی میشود تا ضمن کاهش درد ، ارتفاع مهره نیاز به حالت اولیه برگردد.
کیفوپلاستی چیست؟
کیفوپلاستی یک روش کم تهاجمی است  که با استفاده از سیمان ارتوپدی و یا مواد جایگزین استخوان  ، تنه مهره که چار شکستگی شده است ، بازسازی میگردد. در بسیاری از موارد ارتفاع مهره به حالت اولیه برمیگردد و در اغلب اوقات درد بیمار به سرعت برمیگردد و مانع از گوژپشتی میگردد.

کیفوپلاستی چگونه کار می کند؟
کیفوپلاستی معمولا  تحت بی حسی موضعی انجام می شود. پزشک یک برش بسیار کوچک در پوست پشت ایجاد میکند و با استفاده از هدایت تصویری  اشعه ایکس، یک لوله باریک از طریق پوست به مهره شکسته وارد میکند.  سپس به وسیله یک بالون خاص، به تنه مهره شکسته از داخل فشار وارد میشود تا ارتفاع مهره به حالت اولیه برگردد ، این عمل  با باز کردن این بالون صورت میگردد. هنگامی که ارتفاع مناسب بدست امد، بالون خارج میگردد و  فضا از سیمان ارتوپدی به نام PMMA (پلی متیل) پر میشود. این سیمان سختی شبیه استخوان دارد و سبب ثبات مهره میگردد. به تازگی، در برخی موارد یک جایگزین بافت استخوانی به نام سیمان کلسیم فسفات تزریق میگردد ولی نتایج بلند مدت آن معلوم نیست. به طور متوسط، روش کیفوپلاستی حدود 30 تا 45 دقیقه در هر شکستگی طول می کشد.

5555555

مزایای کیفوپلاستی چیست؟
علاوه بردرمان  شکستگی فشاری و بازگرداندن ارتفاع به ستون فقرات و تسکین درد، کیفوپلاستی دارای مزایای زیر است:
• این یک روش کم  تهاجمی بوده که به معنی برش کوچکتر و مدت زمان ریکاوری جراحی کوتاه است.
• بیماران فقط نیاز به ماندن در بیمارستان برای یک روز (گاهی اوقات کمتر) دارند.
• اغلب بیماران تسکین درد فوری و نزدیک به کامل را تجربه می کنند و به سرعت قادر به بازگشت به فعالیت های عادی روزانه خود را دارند.
• معمولا به بریس نیازی نیست.

یکی دیگر از مزایای مهم این روش این است که می توان با درمان یک شکستگی فشار و ثبات بیشتر از قوز پشتی در آینده جلوگیری کرد. در حالی بهترین درمان  برای شکستگی های جدید است ، برخی بیماران مبتلا به آسیب های قدیمی تر نیز ممکن است از این روش بهره مند شوند.

خطرات ناشی از کیفوپلاستی هستند؟
همانطور که با هر عمل جراحی عوارض وجود دارد، کیفوپلاستی دارای خطرات بالقوه میباشد:

شایع ترین عارضه نشت سیمان از مهره قبل از سخت شدن سیمان است. نشت سیمان به داخل کانال نخاعی، باعث درد و مشکلات عصبی میشود . در موارد نادر، آمبولی ریوی و حتی مرگ با این روش گزارش شده است. مهم این است که این روش توسط یک جراح ستون فقرات که با درمان جراحی این عوارض آشنایی دارد ، انجام شود.

نتایج  کیفوپلاستی
بسیاری از بیماران ما کاهش قابل توجه درد ظرف 48 ساعت  اعلام کرده اند. بیماران به سرعت قادر به انجام فعالیت های عادی خود  در همان روز اول پس از انجام کیفوپلاستی میباشند. با این حال، این روش برای همه مناسب نیست. اگر شما یک شکستگی فشاری دارید بهتر است  با یکی از جراحان ستون فقرات مشورت کنید.