درمان کایروپراکتیک

بررسی اجمالی
درمان کایروپراکتیک  یک درمان غیر جراحی، عاری از دارو میباشد  که شامل دستکاری ستون فقرات و سایر درمانها مانند تحریک الکتریکی، ماساژ و سونوگرافی است. در حالی که پزشکان در مرکز پالم  با تمام شیوه ها و نظریه های فلسفه کایروپراکتیک موافق نیستند، ولی  برخی از بیماران از مراقبتهای کایروپراکتیک میتوانند بهره ببرند. بنابراین، گاهی اوقات آن را به عنوان بخشی از برنامه درمانی برای اختلالات ستون فقرات را توصیه میکنیم.

اگر ستون فقرات بیمار  ثبات کافی داشته باشد و  بدون درگیری ریشه عصبی باشد،  مراقبت های کاریوپراکتیک ممکن است یک گزینه مناسب باشد . این روش برای درمان اسپوندیلولیستزیس، انحنای غیر طبیعی ستون فقرات و یا فتق شدید دیسک توصیه نمی شود.

فلسفه کایروپراکتیک

پزشکان کایروپراکتیک بر این باورند که سلامتی طبیعی وابسته به عملکرد خوب سیستم عصبی مرکزی است. سیستم عصبی مرکزی شامل ستون فقرات، نخاع و ریشه های عصبی میباشد. فلسفه کایروپراکتیک شامل:
• سلامتی دستگاه عصبی مرکزی برای  سلامت کلی بدن ضروری است
•  درمان علت بیماری مهمتر است از درمان علایم بیماری
• پیشگیری و مداخله زودهنگام برای درمان نقش کلیدی دارد

علاوه بر این، فلسفه کایروپراکتیک به  تغذیه مناسب، ورزش روزانه، و تغییر شیوه ی زندگی برای  ارتقاء سطح سلامت جسمی و روانی  تاکید دارد.

معاینه
کایروپراکتیک روش های تشخیصی که شبیه به معاینه   پزشکان است را  دنبال میکند. مشاوره اولیه شامل یک بررسی دقیق تاریخچه علایم بیماری ، معاینه فیزیکی، و مطالعات اشعه ایکس و یا تصویربرداریهای  دیگر است . علاوه بر این، تحرک و موقعیت مفاصل ستون فقرات، عملکرد ماهیچه ها و دامنه حرکتی کلی اندامها ارزیابی می شود.

درمان دستکاری
در شرایط کایروپراکتیک، نیمه دررفتگی به اختلال  حرکت مفصل اطلاق میشود. کایروپراکتیک بر این باورند که نیمه دررفتگی مفاصل سبب  درد، بی حسی، سرگیجه، احساس سوزن سوزن شدن، و دیگر نشانه های عصبی شود.

کایروپراکتور با استفاده از دست خود، به یک مفصل یا عضله طور مستقیم فشار وارد میکند ه. دستکاری موفق یک مفصل ممکن است به موقعیت صحیح مفصل و / یا کاهش اسپاسم عضلانی منجر شود.

2

خمش و کشش
خمش و کشش با دستکاری کایروپراکتیک و تنظیمات ملایم تخت مخصوص کایروپراکتیک اعمال میشود. از  ویژگی های این تخت این است که  اجازه می دهد که آن را به آرامی  بالا و پایین و به چپ و راست تنظیم کرد. این حرکت به همراه کشش و خمش با استفاده از تخت کایروپروکتور باعث ایجاد مشکلات عصبی نمیشود.

درمانهای  غیر دستکاری
تحریک الکتریکی
تحریک الکتریکی  به عنوان  تحریک الکتریکی از طریق پوست (TENS) شناخته میشود. TENS ارائه یک جریان الکتریکی بدون درد از طریق پوست به اعصاب خاص بیمار است. این تحریک سبب ایجاد حرارت ملایم میگردد که برای بهبود  خشکی و درد و افزایش دامنه حرکتی کمک کننده است. این روش توسط همکاران فیزیوتراپیست نیز کاربرد دارد.
ماساژ
انواع مختلفی از ماساژ میتواهند کمک کننده باشد، از جمله طب فشاری ( “شیاتسو”)،  ماساژ بافت های عمیق ( “ماساژ سوئدی”) و بازکردن گره های میوفاسیال.  ماساژ ممکن است به بیماران مبتلا به رگ به رگ شدن حاد یا مزمن و دیگر مشکلات بافت نرم کمک کند.
طب فشاری
درمانگر با استفاده از دست و انگشتان خود ،  فشار ثابت به نقاط خاص بدن (کانالهای انرژی، نقاط طب فشاری) وارد میکند. تئوری طب فشاری ادعا می کند که  این فشار سبب آزادسازی انرژی بلوک شده میشود.  این نوع از ماساژ میتواند سبب  تحریک گردش خون گردد و  به حذف سموم منجر گردد.
ماساژ بافت های عمیق
ماساژ بافت های عمیق با افزایش جریان مایع لنفاوی. می تواند درد، سفتی، و بی حسی را التیام بخشد. درمانگر با استفاده از انگشتان دست  ، شست و آرنج به ماساژ عضلات و بافت همبند میپردازد.  مایع لنفاوی کمک می کند تا تعادل مایعات بدن حفظ شده و در برابر  عفونت محافظت شود.
• بازکردن گره های میوفاشیال
فاشیا یک غلاف بافت همبند است که عضلات را  دربر میگیرد. آسیب به عضلات و فاشیا سبب سفتی و انقباض آن میگردد که سبب بروز درد میشود. درد ممکن است توسط عضلات و استخوان های آسیب دیده  خارج از محل انقباض فاشیا  ایجاد شود. درمانگر با استفاده از انگشتان دست خود و یا سوزن به این نقاط فشار وارد کرده و باعث ازاد شدن این نواحی انقباضی میگردد.

 اولتراسونوگرافی
اولتراسونوگرافی یک روش درمانی غیر تهاجمی برای درمان کمر درد و گردن درد میباشد.،و در  آسیب تاندون و رباط، اسپاسم های عضلانی، مشکلات مفاصل و سایر شرایط ستون فقرات استفاده می شود. علاوه بر متخصص کایروپرکتیک، اولتراسونوگرافی توسط درمانگران فیزیوتراپی در مراکز توانبخشی نیز استفاده می شود.
درمانگر برا ی عبور امواج اولتراسوند ژل به پوست بیمار میزند و به آرامی پروب اولتراسوند با  امواج صوتی با فرکانس بالا  را روی پوست بیمار قرار میدهد تا گرمای عمقی به بافت هدایت شود). در این روش درمانی بهبودی  گردش خون و بهبودی اسپاسم عضلانی بخ میدهد و  التهاب را کاهش می دهد و به کاهش درد کمک می کند.

خلاصه

تیم  پزشکی  مرکز پالم ممکن استدرمان  کایروپراکتیک را  برای برخی از شرایط به خصوص مواردی مانند تورم  حاد بافت نرم و رگ به رگ شدن توصیه کنند. با این حال  دستکاری کایروپراکتیک برای اختلالاتی که سبب درگیری و فلجی عصبی و بی ثباتی مهره ای است توصیه نمی شود.